Najlepsze edytory zdjęć na Androida

Fotografowanie i dzielenie się zdjęciami, to chyba jedne z najczęstszych zadań, do których wykorzystujemy nasze smartphony i tablety. Dlatego też dzisiaj proponuję Wam cztery aplikacje, które moim zdaniem należą do najlepszych edytorów zdjęć, jakie można znaleźć obecnie na Androida.

Przedstawiane aplikacje są proste w obsłudze, dość szybkie w działaniu, bez nachalnych reklam, mają wręcz intuicyjny interfejs i są jak najbardziej darmowe. Wszystkie idealnie nadają do akcji typu „take&share” – czyli zrób zdjęcie i wyślij je, do której nie potrzebujemy przecież kombajnu typu Adobe® Photoshop® Touch. Z pomocą tych aplikacji, dosłownie w kilka sekund (no, może przesadzam z tymi „sekundami” ;) ), wykadrujemy nasze zdjęcie, poprawimy i upiększymy je, ozdobimy komentarzem, po czym wrzucimy je na nasz blog, konto społecznościowe, itp.

Niestety, żeby nie było tak różowo – nie ma idealnego edytora zdjęć na Androida, o którym możemy zdecydowanie stwierdzić, że jest najlepszy. Sugeruję samemu sprawdzić kilka programów, zanim się na któryś z nich ostatecznie zdecydujemy. (Ja używam wszystkich czterech, w zależności od tego jaki efekt chcę osiągnąć).

vintique Vintique

Bardzo przyjemny i prosty edytor pozwalający nadać naszym zdjęciom trochę lat i… charakteru.

W aplikacji wbudowano 31 filtrów określanych przez wydawcę jako Vintage, a dodatkowo, za niecałe 3 zł możemy dokupić jeszcze 23 filtry typu retro. (Co istotne, program dopuszcza regulację intensywności użycia poszczególnych filtrów). Do dyspozycji mamy także bazę teksturek i cieniowań.

Aplikacja umożliwia ponadto prostą korektę zdjęć (typu kontrast, nasycenie, jasność, gamma, itp.). Wynikiem możemy podzielić się ze znajomymi np. na Facebooku, Twitterze czy Instagramie.

cymera Cymera 

Zwraca uwagę ciekawa funkcja aparatu, posiadająca siedem predefiniowanych soczewek, pozwalających nadać charakteru naszym fotkom już w chwili robienia zdjęcia.Oprócz filtrów i ramek, stanowiących podstawę wszystkich tego typu aplikacji, Cymera oferuje szereg dodatkowych funkcjonalności jak np. możliwość tworzenia collage, dodawania różnorakich dodatków i dekoracji, czy wreszcie opcję „upiększania” (nie, nie upiększania samego zdjęcia, ale upiększania… znajdujących się na nim postaci :) którym możemy zrobić ładne duże oczy, wyszczuplić, poprawić uśmiech, itp.).

Jedyną wadą jest troszeczkę mniej intuicyjny interfejs przynajmniej na samym początku używania aplikacji.

 aviary Aviary

Edytor, któremu nic nie brakuje. Prosty, przejrzysty i intuicyjny interfejs i do tego po polsku. Aplikacja szczególnie przydatna, kiedy chcemy poprawić nasze zdjęcie w krótkim czasie.

Mimo, że baza efektów nie jest może imponująca (a jej poszerzenie nie jest tanie – niektóre paczki filtrów kosztują nawet 6 zł), to jednak warto ją zainstalować i wypróbować, właśnie ze względu na szybkość i łatwość edycji zdjęć.

Aplikacja oferuje także dość szerokie możliwości „upiększania” zdjęć różnego rodzaju nalepkami (trzeba je osobno doinstalować – są w paczkach płatnych i bezpłatnych), oraz – co niektórym wyd się przydatne – umożliwia tworzenie memów :)

Oczywiście w aplikacji także znajdziemy wszystkie inne funkcje potrzebne do korekty zdjęć, włącznie z redukcją czerwonych oczu, wybielaniem, wyostrzaniem, rozmyciem, itp.

 picsart PicsArt Photo Studio

Czy napisałem wcześniej, że nie ma jednego najlepszego edytora zdjęć na Androida? No, cóż… jest. ;) Dziesiątki miliony pobrań i blisko milion „lajków” na Facebooku mówią same za siebie.

PicsArt to absolutny MUST HAVE. Aplikacja oferuje całkiem sporo filtrów/efektów i ich personalizacji, a także bardzo szerokie możliwości korekty obrazu.

Do tego dochodzi możliwość dodania różnorakich nakładek i tekstu, obiektów, komentarzy, chmurek, których bazy, jak na darmowy program, są naprawdę im-po-nu-ją-ce.

A wady? No dobrze – jest jedna – porównując do innych aplikacji, PicsArt raczej ciężko obsługiwać samym „kciukiem” i pełnię swoich możliwości prezentuje bardziej na tablecie, niż na smartphonie